Porady dla przedsiębiorców

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Porady dla przedsiębiorców

 

W tej części naszego serwisu będziemy prezentować praktyczne porady związane z prowadzeniem działalności gospodarczej dla osób które zamierzają założyć swoją własną firmę oraz dla przedsiębiorców którzy już zaczęli stawiać pierwsze kroki w obrocie gospodarczym.  

Zakładam swoją firmę - od czego zacząć?

Opublikowany 2014/03/09

Prowadzenie własne biznesu wymaga odwagi, wiedzy, doświadczenia, szerokich kompetencji a przede wszystkim przedsiębiorczości. Sukces danego przedsięwzięcia jest uzależniony od czynników zewnętrznych, warunków w jakich prowadzona jest dana działalności oraz determinacji przedsiębiorcy w dążeniu do osiągnięcia zamierzonego celu.

W świetle obecnie obowiązujących przepisów prawa oraz udogodnień związanych z podjęciem działalności gospodarczej czyli tzw. "jednym okienkiem" sam proces zarejestrowania firmy jest prosty i nie zajmuje dużo czasu. Podstawowym aktem prawnym w tym zakresie jest Ustawa z dnia 2 lipca 2004r. O swobodzie działalności gospodarczej. W zależności od tego na czym ma polegać prowadzona działalność gospodarcza dobieramy optymalną formę dla planowanego przedsiewzięcia. Najprostszą formą dla początkujących przedsiębiorców jest jednosobowa działalność gospodarcza, która stwarza szereg możliwości rozwoju, świadczenia usług i osiągnięcia korzyści finansowych. Kolejną formą w jakiej można prowadzić swój biznes to spółki prawa handlowego: kapitałowe lub osobowe.

Niezależnie od przyjetej formy prowadzonej działalności gospodarczej punktem wyjściowym jest pomysł na biznes czyli ilustracja tego co i jak chcem robić oraz komu chcemy oferować nasze usługi lub produkty. Aby pomysł przełożyc na konktetne działanie należy się odpowiednio przygotować zarówno w sferze wewnętrznej jak i zewnętrznej. Sferą wewnętrzną są nasze myśli, odczucia, przekonania i podejście do bycia przedsiebiorcą. Sferą zewnętrzną są działania techniczne polegające na przygotowaniu biznes planu, wyborze formy powadzonej działalności i określeniu skali prowadzonego biznesu.

W praktyce często się zdarza, że przedsiębiorcy pomijają przygotowanie wewnętrzne i od razu przechodzą do przygotowań zewnętrznych co niesie za sobą ryzyko związane z osłabieniem motywacji i determinacji w dążeniu do osiągnięcia zamierzonego celu i radzeniu sobie z utrudnieniami jakie mogą się pojawić. Sfera wewnętrzne jest bardzo ważna, gdyż dostarcza energii do działania i pozwala na skuteczne radzenie sobie z wyzwaniami, zmienia sposób myślenia i "pcha do przodu". W tym celu pomocne okazują się sesje coachingowe.

Przeczytaj pozostałą część wpisu »